210-10LPS
CTS Electronic ComponentsCTS Electronic Components
CTS Electronic Components
Image may be representation. See specifications for product details.
Product Overview
Part Number: 210-10LPS
Manufacturer/Brand: CTS Electronic Components
Product description SWITCH SLIDE DIP SPST 100MA 20V
Datasheets: 210-10LPS.pdf
RoHs Status Lead free / RoHS Compliant
Stock Condition 137410 pcs stock
Ship From Hong Kong
Shipment Way DHL/Fedex/TNT/UPS/EMS
In Stock 137410 pcs
Reference Price (In US Dollars)
1000 pcs
Request Quote
  • Qty:
Please give us your target price if quantities greater than those displayed.
  • Part Number
  • Company Name
  • Contact Name
  • E-mail
  • Message
Specifications of 210-10LPS
Part Number 210-10LPS Manufacturer CTS Electronic Components
Description SWITCH SLIDE DIP SPST 100MA 20V Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
Quantity Available 137410 pcs Data sheet 210-10LPS.pdf
Washable No Voltage Rating 20VDC
Termination Style PC Pin Series 210
Pitch 0.100" (2.54mm), Full Packaging Tube
Other Names 210010LPS
21010LPS
210B010LPS
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Number of Positions 10 Mounting Type Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited) Mechanical Life -
Manufacturer Standard Lead Time 12 Weeks Length 1.058" (26.87mm)
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant Height Above Board 0.180" (4.57mm)
Features Epoxy Sealed Terminals Electrical Life 1,000 Cycles
Detailed Description Dip Switch SPST 10 Position Through Hole Slide (Standard) Actuator 100mA 20VDC Current Rating 100mA
Contact Material Beryllium Copper Contact Finish Gold
Circuit SPST Body Material -
Actuator Type Slide (Standard) Actuator Level Flush, Recessed
Shipment
★ Delivery time will need 2-4 Days to most of country all over the world by DHL/UPS/FEDEX/TNT.
FedexDHLUPSTNT
AFTER-SALES GUARANTEE
Related Tags
Related Products
210-10LPSD
210-10LPSD
Manufacturers: CTS Electronic Components
Description: SWITCH SLIDE DIP SPST 100MA 20V
In stock: 163113 pcs
Download: 210-10LPSD.pdf
RFQ
210-10ES
210-10ES
Download: 210-10ES.pdf
RFQ
210-10LPSTF
210-10LPSTF
Download: 210-10LPSTF.pdf
210-109WW
210-109WW
Manufacturers: Digilent, Inc.
Description: FX2WW WIREWRAP BOARD
Download:
210-10ESD
210-10ESD
Download: 210-10ESD.pdf
210-10LPST
210-10LPST
Download: 210-10LPST.pdf
210-10LPSF
210-10LPSF
Download: 210-10LPSF.pdf
210-10ESF
210-10ESF
Download: 210-10ESF.pdf
210-109P
210-109P
Manufacturers: Digilent, Inc.
Description: BREADBOARD ADD-ON FX2WW
Download:
210-10ESFD
210-10ESFD
Download: 210-10ESFD.pdf
210-10LPSTD
210-10LPSTD
Download: 210-10LPSTD.pdf
210-10LPSFD
210-10LPSFD
Download: 210-10LPSFD.pdf
Industry News
Rohm adds 10 automotive SiC mosfets
ON adds to SiC MOSFETs
APEC: TI thinks laterally to make ac-dc chip with 15mW stand-by
Sponsored Content: SIGLENT SVA1015X Spectrum Analyser
Semi manufacturing equipment spend expected to decline 14% this year and grow 27% next year