210-10ESD
CTS Electronic ComponentsCTS Electronic Components
CTS Electronic Components
Image may be representation. See specifications for product details.
Product Overview
Part Number: 210-10ESD
Manufacturer/Brand: CTS Electronic Components
Product description SWITCH SLIDE DIP SPST 100MA 20V
Datasheets: 210-10ESD.pdf
RoHs Status Lead free / RoHS Compliant
Stock Condition 144073 pcs stock
Ship From Hong Kong
Shipment Way DHL/Fedex/TNT/UPS/EMS
In Stock 144073 pcs
Reference Price (In US Dollars)
1000 pcs
Request Quote
  • Qty:
Please give us your target price if quantities greater than those displayed.
  • Part Number
  • Company Name
  • Contact Name
  • E-mail
  • Message
Specifications of 210-10ESD
Part Number 210-10ESD Manufacturer CTS Electronic Components
Description SWITCH SLIDE DIP SPST 100MA 20V Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
Quantity Available 144073 pcs Data sheet 210-10ESD.pdf
Washable No Voltage Rating 20VDC
Termination Style PC Pin Series 210
Pitch 0.100" (2.54mm), Full Packaging Tube
Other Names 210010ESD
21010ESD
210B010ESD
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Number of Positions 10 Mounting Type Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited) Mechanical Life -
Manufacturer Standard Lead Time 12 Weeks Length 1.058" (26.87mm)
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant Height Above Board 0.204" (5.18mm)
Features Epoxy Sealed Terminals Electrical Life 1,000 Cycles
Detailed Description Dip Switch SPST 10 Position Through Hole Slide (Standard) Actuator 100mA 20VDC Current Rating 100mA
Contact Material Beryllium Copper Contact Finish Gold
Circuit SPST Body Material -
Actuator Type Slide (Standard) Actuator Level Raised
Shipment
★ Delivery time will need 2-4 Days to most of country all over the world by DHL/UPS/FEDEX/TNT.
FedexDHLUPSTNT
AFTER-SALES GUARANTEE
Related Tags
Related Products
210-10ESF
210-10ESF
Manufacturers: CTS Electronic Components
Description: SWITCH SLIDE DIP SPST 100MA 20V
In stock: 145328 pcs
Download: 210-10ESF.pdf
RFQ
Manufacturers: CNC Tech
Description: CONN IC DIP SOCKET 48POS GOLD
Download: 210-1-48-006.pdf
RFQ
210-109BB
210-109BB
Manufacturers: Digilent, Inc.
Description: FX2BB BREADBOARD
Download: 210-109BB.pdf
Manufacturers: Digilent, Inc.
Description: SPARTAN 3E 1600 S3E 1600 BOARD
Download: 210-108.pdf
210-109WW
210-109WW
Description: FX2WW WIREWRAP BOARD
Download:
210-10LPSFD
210-10LPSFD
Download: 210-10LPSFD.pdf
210-10ES
210-10ES