210-10LPSTF
CTS Electronic ComponentsCTS Electronic Components
CTS Electronic Components
Image may be representation. See specifications for product details.
Product Overview
Part Number: 210-10LPSTF
Manufacturer/Brand: CTS Electronic Components
Product description SWITCH SLIDE DIP SPST 100MA 20V
Datasheets: 210-10LPSTF.pdf
RoHs Status Lead free / RoHS Compliant
Stock Condition 135446 pcs stock
Ship From Hong Kong
Shipment Way DHL/Fedex/TNT/UPS/EMS
In Stock 135446 pcs
Reference Price (In US Dollars)
1000 pcs
Request Quote
  • Qty:
Please give us your target price if quantities greater than those displayed.
  • Part Number
  • Company Name
  • Contact Name
  • E-mail
  • Message
Specifications of 210-10LPSTF
Part Number 210-10LPSTF Manufacturer CTS Electronic Components
Description SWITCH SLIDE DIP SPST 100MA 20V Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
Quantity Available 135446 pcs Data sheet 210-10LPSTF.pdf
Washable Yes Voltage Rating 20VDC
Termination Style PC Pin Series 210
Pitch 0.100" (2.54mm), Full Packaging Tube
Other Names 210010LPSTF
21010LPSTF
210B010LPSTF
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Number of Positions 10 Mounting Type Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited) Mechanical Life -
Manufacturer Standard Lead Time 12 Weeks Length 1.058" (26.87mm)
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant Height Above Board 0.180" (4.57mm)
Features Epoxy Sealed Terminals, Tape Seal Electrical Life 1,000 Cycles
Detailed Description Dip Switch SPST 10 Position Through Hole Slide (Standard) Actuator 100mA 20VDC Current Rating 100mA